Könnyűszerkezetes ház építésén, vásárlásán gondolkodsz?
4-5 hónap alatt kész
A könnyűszerkezet lényege, hogy legfeljebb 300 kilogramm esik egy négyzetméterre. Az erős, de rugalmas fa vázszerkezet ellenáll a különféle külső hatásoknak. Előregyártott elemekből készül,melyet a helyszínen szerelnek össze, így jelentős időt és energiát spórolhatunk ezáltal, kb 4-5 hónap alatt elkészül,falai helytakarékosak.
A főfalak és a válaszfalak kezelt építőfából készülnek, max. 50 cm tengelytávolságra elhelyezve egymástól. A falvastagság 10 cm -től akár 25 cm vastag is lehet. A főfalakat kívül OSB-vel ,belül gipszkartonnal (12,5 mm) borítják, a külső oldalon a mindig érvényben lévő szigetelés vastagságot betartva, hőszigeteléssel és vakolattal látják el.
Könnyűszerkezetes ház építése – itt kulcsfontosságú a szigetelés
A tartófalakat érdemes már legalább 20 cm vastagságban kérni,hiszen köztudott,hogy 2018-tól szigorodtak a hőátbocsátási tényezőre irányuló alapelvek. Vastagabb szigeteléssel jobb komfortérzet,és jelentős energiamegtakarítás párosul.
Válaszható földszintes és tetőteres kialakítású épület, itt csak a képzelet szabhat határt ( és olykor a tervező). Ha földszintes házat szeretne, a tartófal vastagság mellett érdemes a födémet is legalább 15-20 cm vastag szigeteléssel ellátni. Ez esetben csak magát a padlás járófelületét kell és érdemes szigetelni. Padláson a legtöbb esetben rácsszerkezetet alakítanak ki, amit 80 cm-ként helyeznek el egymástól. Elsősorban egyszerű nyeregtetőknél alkalmazzák, amikor a padlástér kihasználására nincs, vagy csak részben van igény. Általában járófelület kialakítással is tervezik a házakat, OSB lappal borított padozatot alakítanak ki. Tetőhéjazat alá csak akkor kell szigetelés, ha a lakótér már fent van az emeleten, azaz beépített a tetőtér. Ez esetben a szarufaközöket kell szigetelni a külső és a belső héjazat közé. A 2 szint közé is szigetelés kerül az emeleti padozat alá, és hangszigeteléssel látják el, a kopogó hangot elkerülése végett. A belső héjazat leginkább gipszkarton kialakítású, könnyű,nem terheli meg a szerkezetet.
Az OSB külső és a karton belső közé minden esetben szigetelést kell betenni. Sok gyártó már eleve belekalkulálja az árba a szigetelést, de van rá mód, hogy üresen kérd a szerkezetet. Üres szerkezet esetén a belső oldalon (gipszkartonon) egy 10 cm -es lyukon keresztül tudjuk feltölteni a közöket rés és hőhíd mentesen. A fújható üveggyapot szigetelés így eljut a legkisebb sarokba is anélkül,hogy falat kelljen bontani. Általában egy nap alatt elkészül a kivitelezés, felesleges anyagveszteség nélkül, hiszen nem kell a táblákat vágni, illetve illeszteni. Óriási előnye hogy mivel újrahasznosított üvegből dolgozzák fel,a gyártás során nem alkalmaznak sem kötőanyagot, sem vegyszert. Az anyag 25 év során sem esik össze,nem csúszik le a függőleges falakban sem. Az új tűzvédelmi előírásoknak megfelelően 2018-tól már csak A1 tűzvédelmi besorolású szigetelést lehet beépíteni a könnyűszerkezetes házakba. ( A1 osztály jelentése, nem ég, nem izzik )