A klíma fűtés hátrányaival jó, ha tisztában vagyunk. Most azt nézzük meg, milyen esetben javasolt a klímafűtés, mikor és milyen fűtéstechnikával érdemes kombinálni ezt a fűtéstípust és hogy milyen módszerekkel tudjuk javítani a klímafűtés hatékonyságát. Elöljáróban fontos tudnunk, hogy a klímafűtést leginkább kiegészítő fűtéstechnikaként érdemes alkalmazni, vagyis egy meglévő fűtésrendszer fogyasztását tudjuk úgy csökkenteni, hogy rásegítünk a klímával.
Melyek a klíma fűtés hátrányai?
Az elmúlt években rendkívül sokat fejlődött a hőszivattyúk és a klímák teljesítménye, hatékonysága. Bár a két eszköz működési elve hasonlít egymáshoz, mi most elsősorban a klímára koncentrálunk. Ha csak az eszközök hatásfokát nézzük, akkor az elektromos fűtéstechnikákhoz vagy a gázkonvektoros megoldáshoz képest olcsóbban lehet klímával fűteni, pláne akkor, ha van egy jól méretezett (szaldó elszámolással szerződött!) napelemes rendszerünk. A hagyományos elektromos fűtéstechnika nagyjából egy az egyben használja fel az áramot, vagyis 1 kWh elektromos áramból 1 kWh hőenergiát kapunk. Egy jó hatásfokú klímával a hőelvonásból származó energiának köszönhetően 3-4 (akár 5) kWh hőenergiát is kaphatunk 1 kWh áram felhasználásával. Ráadásul a klímával az eredeti funkcióját (ti. a hűtést) is hatékonyan tudjuk használni. Ezek a klíma előnyei, és ha csak a számokat nézzük, nagyon jól hangzik, de érdemes további szempontokat is figyelembe vennünk, mielőtt döntenénk.
A klíma telepítése olcsóbb, mintha egy gázcirkót és a hozzá tartozó fűtőtesteket, egy biomasszával üzemelő (fatüzelésű) kazánt, pláne geotermikus fűtési rendszert szeretnénk telepíteni.
Ha a klímát választjuk, a szigetelésre különösen figyeljünk, mivel nagyon gyorsan le fog hűlni a helyiség és a hideg falak nagyon könnyen penészesedésnek indulhatnak. A klímafűtés csak akkor melegít, amikor be van kapcsolva, vagyis nincs hőtartó teste a fűtéstechnikának, ezért komfort szempontjából sem túl jó a hideg fal érzete.
A klímafűtés (a hűtéshez hasonlóan) könnyen kiszáríthatja a levegőt, ráadásul a klímába, ha nem tisztítjuk rendszeresen, különböző baktériumok is beköltözhetnek (pl. legionella), amelyek akár súlyos betegségeket is okozhatnak.
Ha a komfort felől nézzük, az sem túl kellemes érzés, hogy a meleg levegőt folyamatosan fújja valami a szobában.
Klíma fűtés hátrányai: milyen tényezők befolyásolják?
Mielőtt telepítenénk, mindenképp mérjük fel a következőket:
- milyen az épület szigetelése, milyenek a nyílászárók az épületben?
- milyen fekvésű, elrendezésű az a tér, amit fűteni szeretnénk?
– milyenek a komfortigényeink? Mennyire vagyunk fázósak, mennyire szeretnénk felfűteni a tereket?
– általában milyen a hőmérséklet, mikroklíma azon a helyen, ahol élünk?
– van-e bármilyen más fűtési technológia (pl. gázcirkó, vegyestüzelésű kazán) vagy kizárólag a klímára hagyatkoznánk?
– mennyire párás a helyiség? (fürdőszobába például teljesen fölösleges klímát szerelni)
– milyen időszakokban szeretnénk a fűtést klímával megoldani? Vannak, akik csak az őszi-tavaszi időszakban használják a klímafűtést, a nagy téli hidegekre pedig fatüzeléssel, gáztüzeléssel készülnek. Minél hidegebb a levegő odakint, annál inkább csökken a klímaberendezés hatékonysága.
Klíma fűtés hátrányai: milyen esetben nem szabad csak a klíma fűtésre hagyatkozni?
Ha nincs rendesen szigetelve az otthonunk, rosszak a nyílászárók, elég rosszul járunk, ha pusztán klímafűtésre hagyatkozunk. (Persze a szigetelés hiánya és a nyílászárók rossz állapota egyik fűtéstechnika esetében sem előnyös, hiszen a hőenergiát meg kell termelni.)
Milyen fűtéstechnikával érdemes kombinálni a klíma fűtést?
A klíma fűtést kombinálhatjuk gázcirkóval, vegyestüzelésű kazánnal, illetve csökkenthetjük a fűtésköltséget, ha napelemről is tudjuk üzemelni a klímákat. Amennyiben van egy alap fűtéstechnikánk (pl. egy jól méretezett gázcirkó fűtőtestekkel), akkor a hidegebb napokon üzemeltethetjük az elsődleges fűtést, az átmeneti időben (ezeket régen tavasznak, ősznek neveztük) pedig a klímát. Vagy a másik megoldás, ha a gázzal felfűtjük a házat mondjuk 18-20 fokra és a hidegebb napokon rásegítünk a klímával, hogy komfortosabb legyen a hőmérséklet.
Hogyan tudjuk javítani a klíma fűtés hatékonyságát?
A klímafűtés hatékonyságát több féle módon is javíthatjuk. Az egyik nagyon fontos megoldás, amiről már korábban is írtunk, hogy megfelelő módon szigeteljük az épületet. És itt nem csak a homlokzatra, lábazatra gondolunk, hanem a födémre vagy a tetőtér esetében a tetőszigetelésre.
A klíma fűtés hatékonyságát javíthatjuk azzal is, ha rendszeresen karbantartjuk az eszközt, illetve ha szakszerűen szellőztetjük otthonunkat.