A gipszkarton szigetelés leginkább akkor kerül előtérbe, ha később kialakított válaszfalakat szeretnénk hangszigetelni. Vagyis ez elsősorban nem egy hőszigetelési, hanem hangszigetelési munkafolyamat. Most annak járunk utána, hogy milyen esetekben érdemes gipszkarton szigetelésben gondolkozni, mire kell figyelni a kivitelezés során és arra is kitérünk, hogy hová kerüljenek a gépészeti és elektromos vezetékek a gipszkarotonozás folyamatában.
- Mi az a gipszkarton szigetelés?
- Mikor érdemes gipszkarton szigetelésben gondolkozni?
- Miért fontos a hangszigetelés?
- Milyen vastag szigetelőanyagot kell használni ahhoz, hogy megfelelő legyen a hő- és hangszigetelés?
- Mire kell figyelni a gipszkarton válaszfal kialakítása során?
- Hova kerülnek a gépészeti és elektromos vezetékek?
Mi az a gipszkarton szigetelés?
A gipszkarton szigetelésénél egy később kialakított válaszfal szigeteléséről beszélünk. Ennek a szigetelésnek a funkciója elsősorban a hangok, zajok tompítása. Gipszkarton falakat leginkább akkor szoktunk építeni, ha át szeretnénk strukturálni az épület belső szerkezetét. Az oldafalak áthelyezésénél figyelni kell néhány statikai szempontra. Figyeljünk arra, hogy egy válaszfal csak akkor bontható el, ha biztosan nincs benne pillér, vasbeton borda, sem áthidaló. Amennyiben nem vagyunk biztosak abban, hogy a válaszfalnak nincs tartófunkciója, vagyis valóban csak válaszfal, kérjük statikus szakember segítségét. A válaszfalak áthelyezésére a legtöbb esetben nincs szükség engedélykérésre.
Mikor érdemes gipszkarton szigetelésben gondolkozni?
Ha kialakítottuk az új tereket, érdemes megvizsgálni, hogy mennyire használható egymás mellett a két helyiség. Van mondjuk egy hálószobánk, mellé kialakítottunk egy dolgozót. Fontos, hogy a két helyiségben tartózkodó emberek ne zavarják egymást, az egyik tudjon nyugodtan dolgozni, a másik aludni. Még nehezebb a terep, ha van egy home office-nak kialakított szoba mellette pedig egy gyerekszoba. Ebben az esetben biztos szükségünk lesz hangszigetelésre. Vagy ha egy irodában átszervezzük a helyiségek funkcióját, egy nagyobb teret kisebb irodai szobákká alakítunk át, megint lényeges lesz a megfelelő hangszigetelés.
Miért fontos a hangszigetelés?
Túl azon, hogy a saját nyugalmunk és komfortunk érdekében szükséges a zajszigetelés, van néhány zajvédelmi előírás, aminek meg kell felelni. A zajvédelmi követelményeknek a belső térelhatároló szerkezetek: válaszfalak, lakáselválasztó falak esetén is meg kell felelni, vagyis ez a követelmény vonatkozik a gipszkarton falakra is. Hogy milyen hangszigetelést kell alkalmazi, miből épüljön egy válaszfal szerkezet az épületen belüli hangszigetelési követelményekre vonatkozó MSZ 15601-1:2007 szabvány határozza meg. Ez a szabvány pontos értékekkel adja meg, hogy két helyiség között legalább hány dB léghangszigetelésnek kell lenni. Néhány értéket ismertet a lenti táblázat.
Léghangszigetelési előírás | ||
alapkövetelmény(dB) | fokozott követelmény (dB)(ha valamelyik helyiség nagyon zajosnak tekinthető) | |
Lakáson belüli helyiségek között | – | 39 |
Két szomszédos lakás között | 51 Iker- vagy belső udvaros (átrium) házaknál: 56 | 54 |
Két irodahelyiség között, azonos iroda-egység (vagy cég) esetén | 37 | 42 |
Két iroda között, különböző irodaegység (vagy cég) között | 51 | 54 |
Két tanterem között | 45 | 48 |
Két orvosi kezelő között | 43 | 48 |
Milyen vastag szigetelőanyagot kell használni ahhoz, hogy megfelelő legyen a hő- és hangszigetelés?
A hangszigetelésnek vannak szabványai, de van, hogy érdemes akusztikai tervezőt is bevonni a munkafolyamatba. Erre elsősorban akkor van szükség, ha az épületben például több cég is egymás mellett dolgozik, nagyon lényeges, hogy egyáltalán ne szűrődjön át a zaj. Az akusztikai tervező segít nekünk abban, hogy valóban élhető munkahelyeket alakítsunk ki, válasszunk le a nagyobb térben.
A legegyszerűbb megoldás, ha szimpla (1*1) gipszkarton falat építünk. Ebben az esetben legalább 50-75 mm-es kőzetgyapotot rakjunk a gipszkarton rétegek közé. Ilyenkor a hangszigetelés 40-45 dB lesz. Ha ennél komolyabb hangszigetelési megoldásra van szükségünk, akkor duplázzunk:
A 10 cm-es vastagság már megfelelő, ha 2*2 réteg hanggátló gipszkartonból építjük fel a válaszfalat 10 centis profil vázzal, akkor 45-50 dB értéke lesz a hagszigetelő rendszernek. Ha ezt az értéket összehasonlítjuk néhány más építőanyaggal, akkor láthatjuk, hogy hangszigetelési szempontból jól jártunk.
- Porotherm téglafal kétoldali vakolattal 40 dB;
- Ytong pórusbeton fal kétoldali vakolattal 41 dB;
- Ytong Silka mészhomok-tégla fal 43 dB
Mire kell figyelni a gipszkarton válaszfal kialakítása során?
A gipszkarton válaszfal kialakítása során figyelembe kell venni néhány alapvető szabályt. Az egyik legfontosabb, hogy a szerkezeti elemek találkozásának rugalmasnak kell lennie. A léghangszigetelés csak akkor fog jól működni, ha a tartóprofilok aljára, amelyeket a padlóra és a födémre rögzítönk, öntapadó hangszigetelő szivacs csíkokat, vagy filcet ragasztunk és úgy dübelezzük a födémbe. A függőleges profilok közé fogjuk a szigetelőanyagot helyezni, a legcélszerűbb ásványgyapotot használni, hiszen ennek az anyagnak kiváló a hangszigetelése és tűzvédelmi szempontból is kifogástalan. Itt arra kell figyelni, hogy akkor lesz jó a hangszigetelés, ha a kőzetgyapot teljesen kitölti a két profil közé eső részt.
Hova kerülnek a gépészeti és elektromos vezetékek?
Szerelt gipszkarton válaszfalak kiépítésekor az épületgépészeti szerelvények hangszigetelésére is figyelnünk kell is, hiszen a strangok és egyéb vezetékek remekül vezetik a hangot. Érdemes az épületgépészeti vezetékeket a hangszigetelő anyagba beágyazva elhelyezni, hogy ne érintkezzenek közvetlenül a gipszkarton burkolattal. Ezzel elkerülhető például, hogy a vízvezetékben fellépő nyomásingadozások következtében kellemetlen zajok szűrődhetnek a lakótérbe. Javasolt a konnektorokat, kapcsolókat min. 50 cm elhúzással elhelyezni. Ez azt jelenti, hogy a konnektor a fal két oldalán ne essen egybe, mert ez azt eredményezné, hogy azon a ponton nincs hangszigetelés. Az 50 centis elhúzás, vagyis a konnektor legalább 50 centivel arrébb helyezése megoldja ezt a problémát.
Ebből is láthatjuk, hogy a gipszkarton szigetelés szakmailag komplex munkafolyamat, de érdemes belevágni, ha hangszigetelési problémákkal küzdünk.