Az értéknövelő beruházás célja, hogy az ingatlanunkat nagyobb összeg fejében tudjuk eladni. Amikor saját magunknak újítjuk, újíttatjuk fel a lakást, házat, akkor az elsődleges szempont, hogy mi jobban, komfortosabban érezzük magunkat, alacsonyabb rezsiköltséget fizessünk stb. Az a szerencsés kombináció, ha a saját életvitelre szabott felújítás egybevág az értéknöveléssel, vagyis mi magunk is élvezzük a beruházás előnyeit és egy esetleges eladás során több pénzt kérhetünk az ingatlanért. Arra azonban érdemes figyelni, hogy ha költségként szeretnénk elszámolni az értéknövelő beruházást az eladás után a NAV felé, akkor az eladást megelőző 24 hónapon belül számlával kell igazolnunk a munkák elvégzését.
- Mi az értéknövelő beruházás fogalma?
- Mennyivel ér többet egy energiahatékony otthon?
- Milyen ingatlan értéknövelő beruházások vannak?
- Miért értéknövelő beruházás a fújható szigetelés?
- Hogyan lehet igazolni egy értéknövelő beruházást?
- Összegzés: miért éri meg értéknövelő beruházásként a fújható szigetelés?
Mi az értéknövelő beruházás fogalma?
Az értéknövelő beruházás alatt sok mindent lehet érteni. Ha jogi nyelven akarjuk megfogalmazni: az átruházást (vagyis az eladást) megelőző 24 hónapon belül végzett olyan, az állagmegóvás céljából történt felújítás (például a tapétázás, festés, mázolás, burkolás), amely munkálatok költségének összértéke az átruházásról szóló szerződés szerinti bevétel 5 százalékát meghaladja.
Az ingatlannak vannak olyan tulajdonságai, amelyeken nehéz változtatni vagy egyenesen lehetetlen. Ilyen az ingatlan fekvése, a település infrastruktúrája, a településen belül az elhelyezkedés, a környék, a szomszédok vagy az ingatlan mérete, a szobák elrendezése.
Nehezen válthatjuk le a környéket, ha nem túl vonzó, és kevés esély van arra, hogy megváltoztathatjuk a szomszédok mentalitását.
Viszont vannak olyan beruházások, amelyekkel ténylegesen lehet növelni az ingatlan értékét. Ilyenek az épületgépészeti felújítások, az energetikai beruházások, például a fűtés korszerűsítése vagy az utólagos homlokzati szigetelés, a födém hőszigetelése, a nyílászárók cseréje korszerű ablakra, ajtóra.
Mennyivel ér többet egy energiahatékony otthon?
Ha energetikai szempontból fektetünk az épületbe, több szempontból is növelhetjük az ingatlan értékét. Először is magasabb energiabesorolási osztályba kerülhet az épület, például C besorolásból BB-be. Minél energiahatékonyabb az épület, annál alacsonyabb lesz a rezsiköltség, ez egy újabb érv lehet amellett, hogy többet kérjünk az ingatlanért
Az elavult fűtéstechnika és a szigeteletlen ház csak úgy ontja magából a káros anyagokat a levegőbe. A komfort és az anyagi tényezők mellett fontos, hogy minél kevesebb környezetromboló anyagot bocsássunk ki a házból. Ezt pedig úgy tudjuk elérni, ha a megfelelő szigetelés és nyílászárók mellett hatékony és lehetőleg környezetkímélő módszerrel fűtünk. Ha nem akarjuk lecserélni a fűtési rendszert vagy nincs rá pénzünk, akkor is érdemes legalább az automatikát rendbe rakni. Minden fűtési rendszerben van valamilyen szintű vezérlés, automatizálás, és attól függ a rendszer hatékonysága, hogy milyen az automatika.
Komfortérzet és spórolás szempontjából is sokat jelent, ha egy ház helyiségeit pont arra a hőmérsékletre fűtjük fel, amennyire szükségünk van és csak abban az időszakban, amikor ott vagyunk a helyiségben. Ehhez termosztátokra van szükség (nem csak egyre!), így a rendszer érzékelni fogja a hőmérséklet változását a lakás különböző tereiben, és egy okos vezérlés segítségével azt is el tudjuk érni, hogy a szobákban más és más hőmérséklet legyen. Az automatizálás jelentősen kisebb költséget jelent, mint a kazáncsere vagy a teljes körű korszerűsítés. Viszont jelentősen csökkenthetjük vele a fölösleges üzemidőt, a rezsiköltséget és az elfüstölt károsanyagot.
És ami az egyik legfontosabb érv: sokkal komfortosabb lesz egy olyan ház, ahol megfelelően szigetelték a homlokzatot, födémet, lábazatot, ahol modern, háromrétegű ablakok és hőszigetelő ajtó van beszerelve és korszerű technológiával oldották meg az épület fűtését, hűtését. Azt szokták mondani, hogy egy jól szigetelt ingatlan akárt 20 %-kal több pénzért el lehet adni.
Milyen ingatlan értéknövelő beruházások vannak?
Értéknövelő beruházás lehet az energetikai fejlesztés, a gépészet felújítása, a burkolat cseréje, a festés-mázolás, a kertrendezés, a medence építés, a wellness-részleg fejlesztése, a konyha vagy a fürdőszoba felújítása. Ha eladásra készítjük fel az ingatlant, azért érdemes átgondolni néhány szempontot. Nem biztos, hogy szerencsés milliós nagyságrendben felújítani a fürdőt vagy a konyhát a saját ízlésünk szerint, nem biztos, hogy a mi elképzelésünk egybevág a leendő vevő víziójával. Ebből a felsorolásból is láthatjuk, hogy mást értünk értéknövelő beruházás alatt mondjuk egy lakótelepi lakásnál és mást egy vidéki, hegyoldalba épített családi ház esetén.
Miért értéknövelő beruházás a fújható szigetelés?
Az energetikai beruházással, pláne a padlás vagy a födém szigetelésével nem foghatunk mellé, ott nem játszik szerepet az ízlés. Ha leszigeteljük a padlást és megcsináljuk a homlokzati szigetelést, akár 30-55 %-kal kevesebbet kell fizetni a rezsiért: a téli időszakban ennyivel kevesebb pénzt költünk a fűtésre, nyáron pedig a hűtésre. A fújható szigetelés előnye, hogy akár egy nap alatt elvégezhető. Ráadásul nem kell vele megvárni a melegebb időjárást és rögvest érezhető az eredménye.
Hogyan lehet igazolni egy értéknövelő beruházást?
Miután eladtunk egy ingatlant, sajnos adóznunk kell a bevétel után. De nem mindegy, hogy mekkora összeg után fizetünk. Az értéknövelő beruházásokat például le lehet vonni költségként. Vagyis ha eladtunk egy házat 46 millió forintért, de értéknövelő beruházásként ráköltöttünk 6,5 millió forintot, akkor nem 46 millió, hanem csak 39,5 millió forint után kell adóznunk. Sőt, azt az összeget is levonhatjuk, amennyiért az ingatlant korábban megvásároltuk. (És még jó néhány összeget: a megszerzéssel összefüggő egyéb kiadásokat és az eladással összfüggő egyéb kiadásokat is.)
Az értéknövelő beruházás igazolásának akkor van szerepe, ha az eladást megelőző 24 hónapban végeztettük el a munkát és fel tudunk mutatni a munkadíjról és az anyagköltségről is számlát. Ha a 24 hónapba nem férünk bele vagy a munkát magunk végeztük házilag, esetleg egy ismerősünk dolgozott ingyen, akkor sajnos nem lehet elszámolni ezt az összeget.
Összegzés: miért éri meg értéknövelő beruházásként a fújható szigetelés?
A fújható szigetelés az egyik legjobb értéknövelő beruházás. Kevés munkával és költséghatékonyan fejleszthetjük az épületet energetikai szempontból. Ráadásul 2022. december 31-ig a lakásfelújítási támogatás igénybevételével akár az értéknövelő beruházás 50%-át állami támogatással kivitelezhetjük.