A tetőtér hátrányai
A tetőtéri lakás megosztó ingatlantípus: sokan imádják a tetőtéri érzést, mások viszont irtóznak tőle. Sokan csak a tetőtér hátrányait látják.
Kinek van igaza? Nem tisztünk eldönteni, de felsorolunk néhány szempontot, amire nem árt odafigyelni.
A tetőtér beépítése néhány sajátossággal jár. Az egyik
- a lépcsőzés, a másik, hogy
- a tető ferde síkját szokni kell.
Ez eleinte nem okoz gondot, de érdemes átgondolni, hogy az idősebb embereknek ez nem feltétlenül komfortos, illetve számolnunk kell azzal is, hogy ha a gyerekszobák az emeleten helyezkednek el, akkor vagy galambpostát vagy a lépcsőt kell használnunk ha a gyerekkel kommunikálni akarunk. Jó eséllyel egyedi bútorokra lesz szükség és ez nyilván drágább, mint a kész.
A tetőtéri ablakok esetében is érdemes nagyon odafigyelni, mit építünk be és hogyan, ez kulcsfontosságú lehet a későbbiekben. Gondolnunk kell az árnyékolásra is és tudatosan kell szellőztetnünk nyáron, ha nem akarunk szaunát a tetőtérben.
Ami ennél még fontosabb az a szigetelés, és itt nem csak az esőről-hóról van szó, hanem a hideg és a meleg elleni védelemről. Ha nyári hőségben mentünk már fel padlásra, akkor nagyjából lehet sejtésünk arról, utóbbi mennyire fontos; nem megfelelő szigetelés mellett gyakorlatilag lakhatatlanná és élhetetlenné válhat a drágán beépített tetőterünk.
- Ferde falak, síkok – oda kell figyelni a bútorok nagyságára, gyakran egyedi bútorokat kell készíttetni.
- Tetőtéri ablakok: gyakran kreatív megoldást igényelnek. Minél több van belőlük, annál inkább világos és barátságos a lakásunk. Viszont minél több az ablak az árnyékolást annál körültekintőbben kell megoldanunk. Ha a nyárból átlépünk a télbe, akkor viszont már az a gond, hogy bizony megjelenhet a penész. Ha gyenge a szigetelés, akkor a falon, ha megfelelő vastagságú, akkor viszont az ablakon vagy környékén, hiszen lecsapódik a pára az üvegen. Hidegebb téli napokon és párásabb lakások esetében folyik végig a falon is, miközben erősen igénybe veszi az egyébként jó minőségű ablakkereteket is. Ezért figyelnünk kell a páratartalomra, páratartalom csökkentésére tippjeinket ITT találod. Ha esős az idő, katasztrófát tud okozni egy-egy nyári zápor során a nyitva felejtett ablak.
- A szigetelésre különösen oda kell figyelni, hogy a csapadék ne jusson be és, hogy a hideg-meleg ellen is jól védjen. Ha nem megfelelő a szigetelés, akkor nyáron ember által el nem viselhető magasságokba képes emelkedni a hőmérséklet, és még az éjszakai alvás sem pihentető. Télen pedig nyakig felöltözve alszunk és jégcsap nő reggelre az orrunkra.
- Az árnyékolás kihagyhatatlan. Adott ugyanis egy hatalmas tetőfelület, amit a Nap sugarai támadnak a nap nagy részében. Ha jó vastag a tetőn a szigetelés, akkor a szigetelés dolgozik is, de ha a szép, világos tetőterünkben szép, nagy ablakok vannak, akkor a szigetelés hiába dolgozik, ha az ablakokon árad be a napfény és a meleg. Ezért nyáron fokozottan figyeljünk oda az árnyékolásra és az éjszakai szellőztetésre és akkor megúszhatjuk a légkondi használatot és még az energiával is spórolunk.
Akár van légkondi, akár nincs, ha nem megfelelő a szigetelés, akkor a fújható üveggyapottal gyorsan, tisztán és bontás nélkül megoldható az utólagos szigetelés is, és esélyünk van emberi körülményeket teremteni az otthonunkban.