A levegő szigetel?
Sokszor kapjuk ezt a kérdést, hogy de hát a levegő szigetel. Igen, persze de mégsem. Akkor hogy is van ez?
A hőszigetelő anyagok egyik legfontosabb tulajdonsága természetesen a szigetelő képesség. Ezt leginkább az anyagba bezárt levegő biztosítja. Nem mi találtuk fel a „spanyol viaszt”, erre az állatvilágban is számos példát láthatunk.
A vastag zsírrétegen túl, a vastag, dupla szőrzet is így működik, vagy a madarak tolla is ily módon védi annak viselőjét a szélsőséges időjárástól.
Tehát a legfontosabb feladat az, hogy két eltérő hőmérsékletű tér között a szigetelő anyag gátolja meg a hőközlést, így védje meg a belső helységeket a külső hidegtől, vagy nyári időszakban a kánikulától. Így csökkentjük fűtési szezonban a hőveszteséget, ezáltal az energiafelhasználást is.
A hőszigetelő anyagok az anyagok közti hőterjedést lassítják le azzal, hogy alacsony hővezetési tényezővel rendelkeznek, így a hő lassan jut át rajtuk. Miközben a hő lassan átterjed a szigetelőanyagon, az anyag maga is felmelegszik (vagy lehűl), hőt tárolva ezzel. Amikor megszűnik a helyiség fűtése (vagy hűtése), akkor a hagyományos szigetelőanyag a benne tárolt hőt lassan visszaadja.
Ezért szoktuk azt is írni, hogy a hőszigetelés jelentősége télen-nyáron egyforma: megtartja a meleget, de megtartja a légkondicionálás által lehűtött levegő hőmérsékletét is.
A levegő szigetel?
A levegő valóban jól szigetel, de csak abban az esetben, ha nincs rés a “pajzson”..Magyarul TÖKÉLETESEN zárt helyen van! Régi padlásoknál/deszka,sár,salak,
Mivel a NYUGALOMBAN lévő levegő kiváló hőszigetelőanyag, ezért a szerkezetek hőszigetelő tulajdonságát a szerkezeti rétegek által közbezárt levegő adja. Önmagában CSAK a levegő nem szigetel, hiszen akkor nem is kellene szigeteléssel ellátni az épületeket.
Az álló levegő szigetelő képessége kiváló. A levegő viszont rendszerint áramlik, ennek során hőt szállít.