Fontosság I Polisztirol I Kőzetgyapot I Üveggyapot I Fújható szigetelés I Előnyök I Járható-nem járható I Megoldások I Árak
Ha hőszigetelésről beszélünk, az emberek többségének elsőre az utólagos homlokzati hőszigetelés jut eszébe, pedig a fűtés számlát másképpen is csökkenthetjük. A padlás hőszigetelés során akár 20-30% költséget is megtakaríthatunk. Megfelelő szigeteléssel a padláson át távozó energia 70-90%-át meg lehet takarítani. Ebben az írásban bemutatjuk, a padlás szigetelés módszereit és azt, hogy ezek milyen anyagokkal valósíthatóak meg. A padlás szigetelés mellett fontos kitérni a tetőtér hőszigetelésére is. Ha kíváncsi, hogy melyik módszer és anyag mennyire hatékony és mennyibe kerül, melyik az Ön számára legkedvezőbb megoldás, akkor olvassa el írásunkat.
Miért fontos a padlás szigetelés?
A padlástér nagy lehűlő felületet jelent, így jelentős hőveszteséget okoz a nem szigetelt padlásfödém. Ugyanakkor a jó hír, hogy a padlásfödémek a leggazdaságosabban hőszigetelhető épülethatároló szerkezetek. A padlásfödém a legegyszerűbben, leggyorsabban szigetelhető épületszerkezeti elem. A padlástér szigetelés alkalmazásával télen jelentős fűtési költséget takaríthatunk meg és csökkenthetjük fűtésszámlánkat, de nyáron is komoly előnyökkel jár. Nyáron a levegő akár 40-60 °C-ra is felmelegedhet egy családi ház padlásterében, a meleg pedig hamarosan elviselhetetlen lesz az egész házban.
Azért, hogy ne az utcát fűtsük télen, nyáron pedig ne melegedjen fel gyorsan az otthonunk, a padlás szigetelés elengedhetetlen.
Milyen módszerek és anyagok alkalmasak a padlásfödém szigetelésére?
A leggyakrabban használt és legelterjedtebb szigetelőanyag padlásfödém szigetelésre az üveggyapot. De milyen padlás szigetelő anyagok, megoldások közül választhatunk és melyek azok előnyei hátrányai?
Különböző megoldások léteznek fa és betonfödémek esetén. Az egyes padlás típusok tulajdonságai meghatározzák azt, hogy milyen padlás szigetelőanyagot is válasszunk.
A fafödém rendkívül érzékeny a nedvességre, nem szereti a vizet, a párát. Fafödém esetén különösen figyelnünk kell, hogy páraáteresztő anyagot válasszunk és a pára szabadon el tudjon távozni a szerkezetből. Ügyelnünk kell arra, hogy a lakótér felől minél kevesebb pára jusson be, míg a padlástérben keletkező pára minél gyorsabban el tudjon távozni a szabadba. Ezt a szerepet látja el a tetőfólia, mely vízzáró, de páraáteresztő tulajdonsággal is bír. A fafödémek szigetelésére különös figyelmet kell fordítani, mert nem megfelelő szigetelőanyag választás esetén gombabetegségekkel, és jelentős fakárokkal nézhetünk szembe.
A beton – legyen az monolit, vagy gerendás födém – sokkal kevésbé érzékeny a megrekedt nedvességre, viszont sajnos a betonfödém saját hőszigetelési tulajdonságai sokkalta rosszabbak a fafödémnél.
Amennyiben a tető nem zár megfelelően és porhó vagy nedvesség bejuthat, akkor páraáteresztő, szélzáró tetőfólia felhelyezése ajánlott a szigetelés tetejére.
Polisztirol padlás szigetelés
Csak sima, egyszerű beton padlásfödémek esetén ajánlott.
Nem igazán páraáteresztő anyag, ami egy fafödém esetében elengedhetetlen paraméter kell, hogy legyen. Fafödém esetén problémát okozhat az így keletkező páralecsapódás, és a födém penészesedése, ami idővel a lakótér falán is vizes, penészes foltok formájában megjelenik.
Tűzveszélyes. A polisztirol elég könnyen lángra kap, erősen éghető és ez egy fából készült tetőszerkezet esetében igen kockázatos.
Gyenge hangszigetelő képesség. A polisztirol szigetelő lapok kevésbé jó hangszigetelők. Ha otthonunk forgalmas és zajos út, vagy vasút mellett van, ezt a szigetelést nem ajánljuk.
Alakíthatósága nehézkes. A polisztirol lapok túl merevek ahhoz, hogy teljesen hézagmentesen lehessen rögzíteni őket, ezért a kialakuló hőhidak miatt nem ideális megoldás. Nehezen alakítható pl egy beugró vagy egy kémény esetén ahol nincsenek pontos derékszögek, nem egyenesek a síkok.
Zsugorodik. A polisztirol lapok gyártást követően még kb. 90 napon át könnyen zsugorodnak. Ha nem pihentetik a szigetelőlapokat ennyi ideig, az műszaki károkat, hőhidakat okozhat tetőtérben és a födémen.
Szeretik a rágcsálók? Sokszor kapjuk a kérdést, hogy szeretik-e a hőszigetelőanyagot a rágcsálók. A hőszigetelőanyagok szerepe a hőszigetelés. A rágcsálók a meleg, száraz és védett helyet szeretik. Sajnos a nem kívánatos vendégek eltávolításáról nekünk kell gondoskodnunk. De a polisztirol lapokat különös előszeretettel pusztítják az egerek. Ha megjelennek rágcsálók, akkor a lehető leggyorsabban gondoskodjunk az eltávolításukról, mert tönkre tehetik a szigetelést.
Födémszigetelés kőzetgyapottal
Környezetbarát – természetes alapanyagokból készül és újrahasznosítható. A kőzetgyapot nem káros az egészségre, nem minősül veszélyes hulladéknak. Azt is hozzá kell tennünk, hogy bár természetes alapanyag, az előállításához magas energiafogyasztás szükséges.
Hangszigetelő -a kőzetgyapot kiváló hangszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik. A külső zajokat is csillapítja illetve az épületen belüli zajok ellen is védelmet nyújt. A kőzetgyapot a sűrű szélszerkezete miatt rendkívül hatékony hangszigetelő termék.
Kiválóan hőszigetel. Télen a hideget tartja kinn, nyáron a forróságot. Alacsony költséggel egyenletes hőmérséklet tartható.
Nem éghető– magas az olvadáspontja, több mint 1000 Celsius-fokig hőálló. A kőzetgyapot szigetelés nem éghető, A1-es tűzvédelmi besorolású. A kőzetgyapot szigetelések a tűzoltók körében igen népszerűek, mert ők tudják a legjobban, hogy egy esetleges épülettűz esetében az idő és a nem éghető szigetelés mekkora előnyt jelent. Nem éghetőek, tűz hatására füstöt, mérgező gázokat nem fejlesztenek, s égve nem csepegnek.
Alak- és mérettartó. Vágásuk könnyű, bár a kőzetgyapot eléggé szúr és porzik amikor vágjuk. Mérete nem változik, a szigeteléskor a kőzetgyapot táblák vágása nehézséget jelenthet, mert bár könnyebben formázható mint a polisztirol de rugalmatlan.
Kiváló páraáteresztő képességű. Átereszti a párát – a levegővel megegyezik a páradiffúziós ellenállása, az épületben keletkező pára könnyen kijut a falakon keresztül.
Tartós, élettartama sok esetben megegyezik az épületével. A kőzetgyapot évtizedek után is megőrzi eredeti mechanikai és hőtechnikai tulajdonságait, így élettartama az épület élettartamával megegyező. Gombák, rovarok, rágcsálók nem károsítják.
Padlásfödém szigetelés üveggyapottal
Az üveggyapot padlásszigetelés a legnépszerűbb szigetelésfajta padlásfödém szigetelés esetén. Jó ár-érték arányt képvisel, a világon a leggyakrabban használt szigeteléstípus. A födém szigetelés üveggyapottal gyerekjáték.
Környezetbarát – természetes alapanyagokból készül és újrahasznosítható. A környezetre veszélytelen, nem számít veszélyes hulladéknak.
Remek hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik.
Könnyű vele dolgozni. Rugalmas, darabolásához csak egy késre van szükség, jól vágható, egyszerűen alakítható, könnyű vele dolgozni. Beépítése során minimális hulladék keletkezik.
Könnyű, ami jelentős előnyt jelent a szállítás és a kivitelezés során. Minimális többlet súlyt rak a szerkezetre, ami különösen fontos utólagos szigetelés esetén.
Átereszti a párát. A levegővel megegyezik a páradiffúziós ellenállása, az épületben keletkező pára könnyen kijut a falakon keresztül. A vízpára gyakorlatilag akadálytalanul vándorolhat az üveggyapotban, nem képez a szerkezeten páragátat.
Tűzálló, nem éghető. Az üveggyapotok A1, a legjobb tűzvédelmi minősítéssel rendelkeznek. Nem tűzveszélyesek, mert nem éghetők, tűz hatására nem csepegnek és nem fejlesztenek füstöt, mérgező gázokat.
Lépésálló padlás szigetelés
Az ásványgyapotok, mind a kőzetgyapot mind az üveggyapot nem lépésállóak. Igény esetén építeni kell járó felületet vagy szerviz járatot. A kőzet és üveggyapot illetve a polisztirol szigetelőanyagok nem szeretik a nedvességet, a párát az üveg- és kőzetgyapot tökéletesen átereszti, de a nedvességtől óvnunk kell mindegyiket. Hagyományos hőszigetelő anyagoknál a hőszigetelést érdemes két rétegben fektetni, eltolással. A padlásfödém rétegrend szerves rész a tetőfólia is, ami ugyanannyi ideig marad a szerkezetben mint a szigetelőanyag. Ne megfelelő minőségű fólia nem fogja ellátni a párazárás – páraáteresztés funkcióját, ami pl egy fafödém esetén óriási károkat tud okozni.
Padlás szigetelés fújható szigeteléssel
A fújható szigeteléseken belül vannak üveg, kőzet és polisztirol szigetelések is. Ezeknek nagy előnye padlás szigetelés esetében, hogy a legkisebb résbe is bejutnak, a kivitelezés gyors és pl. borított fafödém esetében magába résbe a két deszka közé fújható. Ami hagyományos tekercses vagy táblás szigeteléssel csak sokkal nehézkesebben oldható meg.
Milyen előnyökkel jár, ha a padlás szigetelés megfelelően van elkészítve?
A megfelelő padlás szigeteléssel otthonunk komfortos lesz és jobb lesz a közérzetünk. De mik a legfőbb előnyök?
- Spórolhatunk a fűtésszámlán télen. Padlás szigeteléssel jelentős költséget takaríthatunk meg télen, és nyáron is. Akár 5-7 fokkal is hűvösebb lehet egy jól szigetelt épületben nyáron. Télen pedig sokkal kevesebb lesz a fűtésszámlánk.
- Jobb komfortérzet. Nem hűl le olyan gyorsan az épület, nem érezzük azt, hogy hiába fűtünk állandóan mégis hideg van. Nyáron pedig nem forr fel az agyunk a hőségtől már az első meleg nyári nap után. Megfelelő padlás szigeteléssel az épületünk télen megtartja a meleget, nyáron nem engedi be a hőséget.
- Kevesebbet kell szervizeltetni a kazánt és a klímát. Nem megy állandóan a kazán, nem pörög egyfolytában, mivel egyenletesen tartja a padlás szigetelés a hőt a házban, így nem kell attól félnünk, hogy a kazán éjjel-nappal dolgozik és csúcsra járatjuk. Ugyanez igaz a klíma esetében is.
- Nyáron kevesebbet fogjuk használni a klímát. A klíma helyes használata ugyanakkor odafigyelést igényel, a nem megfelelően beállított hőmérséklet, a túl nagy hőingadozás, a megspórolt karbantartás és tisztítás, valamint a nem megfelelő védekezés mind-mind hatással lehet szervezetünkre. A klíma használat kikerülhetetlenül kellemetlen mellékhatása azonban a jelentős villanyszámla, ami szintén jelentősen csökkenthető ha a födémre megfelelő vastagságú hőszigetelés kerül.
- Sőt még a penészedés problémájával is számolni kell abban az esetben ha a falakat már szigeteltük, de a födémet még nem. A hőhidaknál, ahol szigetelt és szigeteletlen szerkezetek találkoznak, a levegő páratartalma lecsapódik a hideg, szigeteletlen felületeken, és ezzel a penészgombák teret nyernek és a penészedés folyamata megkezdődik.
- Jól hőszigetelt padlással – esetleges eladás esetén – házunkért akár 20-30%-ot többet is kérhetünk mint egy nem szigetelt ház esetén.
Mit jelent a járható és a nem járható padlás szigetelés? Melyik hogyan kivitelezhető?
Az ásványgyapot szigetelések (kőzet- és üveggyapot) nem járhatóak. Az egy tévhit, hogy a polisztirol szigetelések járhatóak. Nem járhatóak. De a polisztirol szigetelések között vannak olyanok, melyek lépésállóak, azonban ezeknél a termékeknél jelentős többletköltséggel kell számolnunk és igen nehézkes a megmunkálásuk. Nehezen formálhatóak, így ha van egy kis egyenetlenség a felületben az nem oldható meg szakszerűen vagy csak nagyon nehézkesen. Igénytől függően kialakíthatunk könnyen szervíz járatot vagy tároló felületet is.
Szervízjárat
Ha a hőszigetelést a párnafák közé helyezzük be, akkor a kéményhez vagy a padlás közepén érdemes kialakítani egy járófelületet pallóból, deszkából vagy OSB lapból. Így amennyiben szükséges egy cserép csere vagy a kémény vizsgálata, akkor az erre a célra kialakított szervízjáraton lehet közlekedni és nem tesszük tönkre a szigetelést.
Tárolófelület készítése
A padlás remekül használható tárolási felületként ha bizonyos dolgokat betartunk. Ha szeretnénk tárolási céllal használni a padlást, akkor sokféle anyagból építhetünk tárolási felületet. Lehet OSB, deszka vagy akár rétegelt lemez, amit boríthatunk laminált parkettával is a könnyebb kezelhetőség kedvéért. Egy dologra viszont nagyon figyeljünk, mégpedig hogy a teljes felületet ne borítsuk le, hogy a pára szabadon el tudjon távozni. Azaz hagyjunk réseket az illesztések között vagy körbe a padláson hagyjunk szabadon lélegző felületet. Ne rakjunk rá epoxigyantát, sem pedig hab alátétes szőnyegpadló burkolatot. Figyeljünk arra, hogy ne használjuk lomtárnak a padlást, mert előbb utóbb rágcsálók jelennek meg, és tönkreteszik a szigetelést. Illetve ne tároljunk olyan dolgokat a padláson, melyek nem bírják az esetleges magasabb páratartalmat vagy a nagy hőmérséklet ingadozást.
Nem járható kialakítás
Amennyiben a padlástér teljesen zárt vagy nem kívánjuk semmire sem használni, akkor bármilyen jó hőszigetelő képességű üveggyapot termék beépíthető.
Melyik padlás szigetelési megoldás hol, mikor a legelőnyösebb?
Nézzünk meg, hogy hol, mikor melyik a legjobb padlás szigetelés módszer:
Fújható üveggyapot szigetelés
- Szinte minden padlásfödém esetén, mivel a fújható szigeteléseknél dolgozhatunk többféle anyaggal. Résmentes, hőhídmentes szigetelést érünk el vele. Borított fafödémek esetében ahol a légrésbe kerül befújásra a szigetelőanyag, nem pedig a födém tetejére. Hagyományos anyaggal ennek a födémnek a szigetelése, lassabb, nehézkesebb, hosszabb ideig tart és fel kell bontani az egész deszkázatot.
- Bonyolult padlásfödémek esetében, ahol van kémény, beugrók, szintkülönbség vagy csak nagyon egyenetlen a födém síkja,
- Gépészettel ellátott födémek esetén, ahol tele van csővel vagy vezetékekkel a tető.
- Alacsony dőlésszögű tető esetében is javasolt az alkalmazása a födémnél, ahol nehézkes a hozzáférés, a munka.
Üveggyapot és kőzetgyapot szigetelés
- Fafödémek esetében, ahol fontos a páraáteresztés és a nem éghetőség.
- Sima padlásfödémnél, ahol egyszerű sík a felület
- Üveggyapotot ajánlunk abban az esetben ha nem terhelhető jelentősen a szerkezet, mivel az üveggyapot könnyű.
Polisztirol szigetelés
- Nem igazán ajánlott, csak betonfödémek esetén, sík, egyszerű betonfödémnél.
Mennyibe kerül a padlás szigetelés ára, hogyan kalkulálható?
A mai hőszigetelési előírások teljesítéséhez, hogy az az elkövetkező 20-30 évben is megfeleljen várhatóan a követelményeknek kb. 25-30 cm vastag szigetelés szükséges. A szigetelés fölé páraáteresztő fólia kerül, hogy a födémen átjutott párát áteressze, ugyanakkor védelmet nyújtson a légmozgás okozta hőveszteség illetve a tetőn bekerülő csapadék ellen. A szigetelés alá a födém kialakításától függően tetőfólia szükséges, amely megakadályozza a födémen átjutott pára bekerülését a szigetelésbe, és esetleges lecsapódását.
A régi családi házak padlásainak hőszigetelése általában összetett feladat. Találkoztunk számos mindenféle szigetelést nélkülöző padlással is, de az az általános, hogy már találunk a padláson elöregedett szigetelőanyagot. Ilyenkor javasoljuk a régi szigetelés kiszedését a résmentes kitöltés miatt, hiszen sokszor nem látunk bele az üregekbe. Amennyiben van meglévő szigetelés a padláson, és az jó állapotban van de nem elégséges, akkor a meglévő szigetelés megtartásával tudjuk növelni a vastagságot.
A födém szigetelés árak függenek a választott hőszigetelő anyag minőségétől, a kívánt vastagságtól, az esetleges bontási feladattól illetve a tárolófelület igénytől és annak kialakításától. A padlás szigetelés árak így nagy tartományban mozoghatnak igényeinktől, a födém adottságaitól és a munka nehézségétől függően.
Összességében elmondható, hogy a hőszigetelés vastagságával nem érdemes takarékoskodni, mivel a hő fölfelé terjed, ezért egy négyzetméterre vetítve a födémen, a tetőn keresztül távozik a lakásból a legtöbb meleg. Ezért ide mindig vastagabb hőszigetelést kell tenni, mint a falakra.