Hogyan válasszak kivitelező céget a tetőszigetelésre?
Sok a fóka, kevés az eszkimó.
Bár rengeteg a megrendelések száma az építőiparban, de a vitás és panaszos esetek száma is nagyban nőtt. 2018-at tekintve az új cégalapítások számát tekintve az építőipar vezet. De a legtöbb felszámolást és kényszertörlést is az építőiparban regisztrálta a Bisnode.
Mindannyian ismerünk legalább egy építkezési/felújítási horror történetet.
Hogyan ne forduljon ez elő Önnel? Milyen szempontokat vegyünk figyelembe a választásnál?
1. Szakkivitelezői szerződés
A gyártók általában alaposan megválogatják, hogy kikkel kötnek szakkivitelezői szerződést. Ilyen szakkivitelezői szerződésnek tekinthető a gyártó, forgalmazó cég vagy szakmai szervezet által kiállított képzési igazolás vagy oklevél is. A szakkivitelezők számára fontos a tudatos önképzés, továbbképzés, tehát általában képben vannak a trendekkel, fejlődési irányokkal, új termékekkel is.
2. Tájékozódjunk
Először nézzünk körül a Google-ban. Keressünk rá olyan kulcsszavakra amik relevánsak számunkra. Tetőtér szigetelés, padlás szigetelés, fújható szigetelés, födémszigetelés stb. A találatok között nézzük meg a hirdetéseket is, de külön figyeljünk a nem pénzért megjelenő (organikus) találatokra! Azok a cégek akik itt megjelennek vélhetően hosszabb ideje foglalkoznak szigeteléssel, azért is kerülhetnek a keresőben előre.
3. Nézzük át a honlapokat!
Mennyi információt találunk, mennyire közérthetően adják át az információt az egyes cégek honlapján. Nézzük át a referenciákat, képeket, videókat.
4. Ellenőrzött szakmai háttér
Szelektáljunk a cégek között aszerint hogy mióta foglalkozik tetőszigeteléssel és milyen árbevétellel rendelkezik.
A minimum 5 éve működő, tetőszigeteléssel foglalkozó kivitelező cégeknél komoly tudásanyag, tapasztalat halmozódik fel az idők során, amiből az ügyfél is profitálhat. A statisztikák alapján megállapítható, hogy nem túl magasak az új alapítású cégek túlélési képességei, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy minden 12. cég megszűnik egy éven belül. Ha szeretnénk a garanciát érvényesíteni, akkor olyan céget válasszunk akinek a működése vélhetően hosszútávon is biztosítva van.
5. Ellenőrzött piaci magatartás
A pályázó vállalkozás nem szerepel az Építőipari Panasznyilvántartásban. Vagyis sem maga a vállalkozás, sem a vállalkozás tulajdonosai nem voltak érintve (korábban sem, esetleg másik vállalkozásban) fogyasztói jogsértési ügyben.
6. Megbízhatóság
Az ezek után kiválasztott 3-4 cégtől kérjünk ajánlatot és figyeljünk arra, hogy kapcsolatba lépnek-e velünk telefonon, mikor veszik fel velünk a kapcsolatot, érdeklődnek-e a plusz információk után, akarnak-e képet kapni a teljes tetőszerkezetről illetve az igényeinkről, hogy mit szeretnénk, mi a problémánk. A felmérő kolléga időben érkezik-e felmérésre, tartja-e az ígéreteit, elérjük-e e-mailben vagy telefonon ha további kérdéseink adódnának. Ha már az árajánlat fázisában is nehézkes a kapcsolattartás, ez nem jelent túl sok jót a későbbi munkavégzésre való tekintettel.
7. Helyszíni felmérés
A helyszíni felmérés a pontos és korrekt munkához elengedhetetlen. A szigetelés önmagában nem működik. A szigetelés a tetőszerkezeti rétegrend része. Ha nem jó a tetőszerkezeti rétegrend, akkor a szigetelés nem működik a megfelelő hatékonysággal, rosszabb esetben néhány éven belül tönkre megy. A helyszíni felmérés arra is jó, hogy adott cég által kiküldött személy szakértelmét, ügyfélhez való hozzáállását megtapasztaljuk. A helyszíni felméréssel sok esetben súlyos tízezreket spórolhatunk is, ha időben észre veszünk egy hibát.
8. Olcsó ajánlat
Naponta kapunk megkereséseket hogy javítsunk meg olyan szigetelést amit nem mi kiviteleztünk, mert aki csinálta nem elérhető, vagy nem jönnek ki javítani. Egy szigetelés nemcsak abból áll, hogy befújjuk, hanem a teljes tetőszigetelési rendszernek kell együtt dolgoznia. Ha valami abban nem működik, a szigetelés sem fog. Egy nagy értékű beruházásnál, amit akár 30-40 évre tervezünk, 30-40 évnyi megbízható működést várunk el tőle, ne a legolcsóbbat válasszuk. Több ezer tetőszigetelést csináltunk már, rólunk nem található negatív információ. Hibázni mi is hibázunk. De tőlünk nem távozhat senki rossz szájízzel, minden vélt és valós reklamációt, kérdést, kételyt kivizsgálunk, megoldunk, megkeressük a hiba okát. Nekünk évek múltán is visszajeleznek, hogy elégedettek a munkánkkal.
5 EGYÉRTELMŰ JEL, HOGY NE EZT A KIVITELEZŐ CÉGET VÁLASZD!
1. Borzasztó nehéz elérni és már az árajánlat is egy procedúra
Ha már az ajánlatért is noszogatni kell, akkor mi lesz később?
2. Amikor a kivitelező cég tetőszigetelésen kívül még minden mást csinál effektus…..
Foglalkozik bádogozással, gipszkartonozással, homlokzati hőszigeteléssel, vízszigeteléssel és minden mással ami szem szájnak ingere. Jobbik esetben régi, jól dolgozó, megbízható alvállalkozókkal dolgozik, rosszabbik esetben mindent ő maga csinál. Minél szerteágazóbb a tevékenység, annál nagyobb a nem megfelelően elvégzett munka kockázata.
3. Állítja, hogy nem kell helyszíni felmérés.
A helyszíni felmérés a pontos és korrekt munkához elengedhetetlen. Ahány ház annyiféle rétegrend és megoldás. Látatlanban nem lehet korrektül dolgozni.
4. Kimegy a kivitelező, és egy sajtpapírra írja le az ajánlatát.
Túl sok jót ne várjunk, pláne garanciát ha már az árajánlat is egy fecnire készül. Az első látszatra olcsóbbnak tűnő megoldás később nagyon drága lehet.
5. Amikor az ismerős megoldja…..
Tetőszigetelési munkálatoknál nem feltétlenül jelentkezik azonnal a probléma, lehet, hogy csak évek múltán. Egy több éve gond nélkül működő tetőszigetelési rendszer már jelzi, hogy a kivitelezője korrekt munkát végzett. A minőségi munka egyértelmű jele a referenciák száma és a garancia is.
6. Frissen alapított cég….
Hosszútávú működés garancia arra, hogy holnap is megtaláljuk a céget, ha garanciális problémánk van, az kezelve lesz, vagy ha csak bármi kérdésünk adódik, akkor valaki fog vele foglalkozni….
Ezen szempontok figyelembe vételével tudjuk leszűkíteni azokat a cégeket, akiktől érdemes árajánlatot kérnünk.
Miért fontos ez ennyire?
Miért nem jó irány a legolcsóbb ajánlatot elfogadni?
Sokszor kapunk olyan megkeresést, hogy valaki elvégezte a tetőszigetelést, és évekkel később észlelik a problémákat, nem működik a rendszer. De addigra már eltűnt a kivitelező, nem találja a céget. Ezzel több gond is van. A felelősségteljes kivitelezők több hétre előre be vannak táblázva, és egy javítás, ahol keresgélni kell még a hibaforrást is, sok idő és problémás. A javítás sok esetben drágább mint az előzetes munka, hiszen sokszor el kell távolítani a szigetelést.